Новини
Вирощування розсади помідорів в домашніх умовах: тонкощі та секрети

Вирощування розсади помідорів знову входить у пік популярності. По-перше, свій овоч — це впевненість у його екологічній чистоті.

По-друге — значна економія коштів. А, по-третє — реальна можливість перевести цю справу з любительського рівня на професійний та організувати власний невеликий бізнес. Вибір насіння — перший і головний етап у вирощуванні розсади помідорів

Початок всіх рослинних початків — насіння. Від його якості безпосередньо залежить врожайність майбутніх помідорів і їх сприйнятливість або несприйнятливість до захворювань.

Посівний матеріал, який, у прямому сенсі слова, пачками лежить на ринках і в магазинах, потрібно оцінювати не тільки за привабливістю упаковки. Якість насіння перевіряють лабораторно, і те, наскільки не поскупився виробник, піддавши товар професійній перевірці, залежить виключно від його сумлінності. Пересічному споживачеві залишається лише довіряти інформації, розміщеної на упаковці.

Якісне насіння повинне мати:

Високий відсоток схожості
Чистоту (мінімальну засміченість домішками)
Необхідний відсоток вологості (в межах 4-8)

Для перевірки на схожість насіння «домашнього виробництва» (та з упаковки теж) можна використовувати два методи:

Спосіб підсоленої води. Для якісного сортування помістіть насіння помідорів в розчин звичайної кухонної солі (1 ч.л. на склянку води), залиште і дайте постояти 10 хвилин. Найлегше насіння — напівпорожнє і висохле — за цей час спливе, а повноцінне залишиться на дні. Спосіб ебонітової палички. Рівномірно розмістіть насіння на аркуші паперу і проведіть над ним наелектризованою ебонітовою паличкою — вона притягне неякісне.

Як підготувати насіння помідорів до посіву

Способів підготовки до посіву декілька, всі вони мають однакову ефективність і немає абсолютно ніякої різниці, який з них вибрати — головне завдання процесу, щоб насіння отримали достатню кількість вологи, набубнявіли і «наклюнулісь».

Способи такі:

Замочування
Пророщування
Протруювання

При виборі на посів покупного насіння помідор, протравливать їх необов’язково, це вже зроблено у виробничих умовах. А ось сортові сіянці зі свого городу обробити не завадить. Для протруєння необхідний слабо-рожевий розчин марганцівки (1г на 100 мл води), ватяні диски і 30 хвилин часу: насіння загорніть в вату і помістіть в розчин. Після обробки прополощіть у чистій проточній воді.

Безпосередньо перед висадкою в грунт насіннєвий матеріал необхідно замочити, розмістивши між шарами зволоженої тканини. Замочувати можна як у чистій воді, так і в розчинах з додаванням стимуляторів. Варіант зі стимуляторами обійдеться трохи дорожче, але і врожайність оброблених томатів повинна підвищитися мінімум на чверть.

Існує ще один спосіб підготовки насіння: загартовування. Це на випадок, коли ви збираєтеся вирощувати розсаду в парниках, розміщених безпосередньо на городі — практично у відкритому грунті і їй може загрожувати весняна температурна нестабільність.

Загартовування традиційно проводять так: після замочування насіння поміщають в мішечки з тканини і залишають у прохолодному місці, де температура не перевищує +2°С … + 5°С. Витримавши насіння в холоді дві доби, їх поміщають на добу в кімнатну температуру, потім — знову в холодильник. Яким повинен бути субстрат для посіву розсади помідорів

Величезний плюс домашньої розсади помідорів полягає в її невимогливості до грунту. Це не означає, що вона абсолютно не перебірлива і може виростати в чому завгодно, хоч у глині. Ні. Прийнятні умови для насіння створювати необхідно, але навіть якщо буде якась невідповідність до вимог, розсада томатів це з честю витримає. Кислий грунт, сухуватий, з недостатньою кількістю добрив — всі ці негаразди помідори переносять стійко.

Але кожен поважаючий себе городник намагається заготовити для розсади саму «комфортабельну» грунтосуміш. Це не настільки важко, як може здатися, і компоненти можна знайти практично в кожному сільському дворі:

Дернова земля (1 частина)
Перегній (1 частина)
Компост (1 частина)
Суглинок чи пісок (0,5 частини)

Грунт власного приготування необхідно знезаразити перед висаджуванням насіння, щоб не піддавати майбутні паростки небезпеки різних захворювань.

Два відомих методи обробки:

Заморожування (приготувати субстрат восени і залишити його на всю зиму на вулиці під навісом, щоб промерз). Пропарювання (для цього необхідно спорудити «пароварку» з відра і друшляка: у відро налити води, щоб не доходила до дна друшляка, друшляк застелити марлею в кілька шарів, насипати землю, поставити конструкцію на вогонь і «варити» близько години).

Якщо просто залити землю окропом, належного ефекту це не дасть: гарячою водою можна запросто вимити всі мікроелементи і «зварити» корисні мікроорганізми. Так що доведеться робити пароварку. У разі небажання возитися з відрами, можна просто пропекти грунт в духовці або купити готовий знезаражений субстрат. Тара для вирощування розсади помідорів

Вирощування розсади помідорів в домашніх умовах передбачає широкий вибір тари, причому вона може бути найрізноманітнішою за формою і матеріалом, тобто використовувати можна будь-які коробки, що попалися під руку. Зазвичай це картонні упаковки з-під молока і соків, типу тетра-пак, пластик, в якому купили торт для торжества, а то й звичайні пластикові стакани або розрізані навпіл пляшки.

При використанні упаковки з-під молока й кефіру, городникам необхідно бути уважними: в куточках пачок може залишитися невимите молоко, здатне заразити грунт всюдисущими молочно-кислими бактеріями. Це викличе цвіль і подальші проблеми зі здоров’ям розсади.

Тому логічніше і безпечніше використовувати інший вид доступної тари — пластикові коробки з-під сухих кондитерських виробів (печива, вафель). Підготувати коробки для розсади елементарно: пробити невеликі отвори в дні ємностей для стікання зайвої води, засипати грунт, полити його слабким розчином марганцівки і висадити насіння.

Готові ємності слід помістити в піддони, накрити харчовою плівкою і поставити у світлому місці при температурі + 16 … 18 градусів. Відмінне місце для розсади — утеплена веранда з великими вікнами або скляними стінами. Головне, що повинні отримувати насіння і паростки — вологу, світло і тепло.

Догляд та полив розсади помідорів

Перші дні після висадки в грунт до коробок з насінням можна навіть не підходити, у них є все необхідне. Конденсат, що збирається на стелі з плівки служить поливом, під плівкою утримується певна температура завдяки тому, що тара виставлена ​​на сонечку.

Починати приділяти увагу паросткам слід після того, як вони проклюнуться із землі і почнуть надгрунтовий інтенсивний період розвитку. На день необхідно звільняти юну розсаду від плівки: вона повинна дихати, а на ніч знову накривати коробки, щоб зберегти оптимальну температуру.

Полив розсади слід робити раз в 5-7 днів, стежте, щоб паросткам вистачало світла, інакше вони почнуть бліднути і витягуватися. Повітря в приміщенні з розсадою повиннне бути свіжим і чистим, однак не можна допускати протягів, які можуть знищити весь ваш труд.

Пікірування розсади помідорів

Момент, коли на паростках з’являється три повноцінних листочка, дуже значимий. Це прийшов час пікірування розсади, тобто пересаджування із загальної в окремі ємності.

Деякі городники вважають пікірування сізіфовою працею і пересаджують рослини з великої коробки прямо у відкритий грунт, деякі з самого початку розподіляють сіянці по окремих склянках, але більшість дотримується традицій і пікірує розсаду за всіма правилами.

А правила такі:

Підготувати стаканчики з дренажними отворами
Заповнити ємності грунтом, дещо його ущільнити
Акуратно витягувати паростки з ящика (по одному), можна скористатися виделкою або олівцем для того, щоб не пошкодити саджанці
Прищипнути центральний корінь перед пікіруванням
Посадити рослину, зануривши її в землю до рівня сімядольних листочків, злегка прижати землю навколо стовбура
Рясно полити

Для акліматизації рослин необхідно підвищити температуру в приміщенні на 2-3 градуси і потримати в такому кліматі помідорні паростки 3-4 дні. Цього буде достатньо, щоб розсада звикла до факту свого окремого виростання. Далі температуру можна знизити, а розсаду почати підгодовувати і загартовувати після того, як вона почне зростати, це приблизно 7-10 днів.

У правилах вирощування якісної розсади помідорів немає нічого складного. Простота у догляді, доступність посівного матеріалу, його правильний вибір в результаті дають відмінний результат — багато смачних і корисних домашніх томатів, які в умілих хазяйських руках перетворюються в салат,смачнючий борщ і в домашній кетчуп.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *