Корисна інформація
Цикламен догляд в домашніх умовах

Цикламен, один з найкрасивіших домашніх квітів, по праву заслужив почесне місце в колекціях не одного покоління квітникарів-аматорів. Але багато початківців квітникарів побоюються заводити його, наслухавшись різних історій про його примхливість. Не вірте! Такі страшилки, найчастіше, поширюють недбайливі «любителі», для яких навіть простенька герань сверхкапризна рослина. Наші бабусі споконвіку з успіхом вирощували на підвіконнях домашній цикламен, і не тільки гарний він був, але і корисним — його корінь прекрасний засіб для лікування гаймориту.

Найчастіше, це був Цикламен європейський або «Альпійська фіалка», як його ще називають. Зараз же більшої популярності отримав Цикламен перський, саме його Ви, швидше за все, побачите в продажу.

Квітка цикламен як доглядати в домашніх умовах

Цикламен догляд в домашніх умовахТрохи про саму рослину. В аматорському квітникарстві умовно розрізняють два основних види цикламена — Європейський та персів. Насправді ж їх багато більше, не кажучи вже про гібриди, вирощені штучно. Цикламен домашній, традиційно вважався квіткою яка цвіте з кінця осені і до початку весни. З появою ж гібридів ситуація змінилася, і квітка стала гарєєвим, здатною цвісти незалежно від пори року. Ось ці-то гібриди ми і купуємо як «цикламен перський».

Позначилася ця гибридність на цілющі властивості рослини, відповісти важко, але ось те, що бульби не стали менш отруйними, це точно. Так що — будьте обережні !!! Сама бульба цикламена досить велика і навіть, ті що вважаються мініатюрними, мають в діаметрі від 8 сантиметрів, а вже «гіганти» можуть вирости і до тридцяти.

Невелика порада: якщо Ви купуєте рослину не в горщику, а просто бульби, то обов’язково поцікавтеся їх видом і віком, уважно огляньте їх. На дотик вони повинні бути твердими і пружними, досить важкими. Зверніть увагу на наявність нирок (вони повинні бути у верхній частині бульби).

ЦикламенМісця розташування і освітлення. При виборі місця, насамперед врахуйте, що цикламен домашній абсолютно не переносить протягів, але разом з тим і застояне повітря не піде йому на користь. З огляду на, що рослина це світлолюбна і традиційно «підвіконна», поставити її можна на підвіконні не відкривати вікна, в регулярно провітрюваному приміщенні.

Треба зауважити, що в інтенсивному освітленні він потребує тільки в період цвітіння, під час же спокою воно йому взагалі не потрібне. В основному це відноситься до сортів цикламена перського, у якого цей період найбільш яскраво виражений — він просто скидає все листя і засинає. У його європейського побратима, це виражається не так явно, але це зовсім не означає, що його треба залишити на тому ж місці.

Альпійська фіалка теж потребує відпочинку. У цей період перемістіть її в прохолодне, без яскравого світла місце. Часто, наслухавшись «мудрих» порад, початківець квітникар після цвітіння виймає бульби з горщика і кладе їх в холодильник. На цьому, найчастіше, його догляд за цикламеном закінчується — рослина просто не прокидається. Не робіть цього! Залиште в горщику.

Температура

Цей пункт догляду за цикламеном ще раз свідчить на користь змісту його на підвіконні. Тому що навряд чи в звичайних домашніх умовах знайдеться місце, де температура б була в межах +15 градусів (+ 6-15 оптимально). При більш високій температурі і цвітіння убоге, і тривати менше. Тому зимово квітучі види виглядають куди як ефектніше.

Полив, вологість повітря, добрива для цикламену

Альпійська фіалкаПересушування, так само як і перезволоження земляного кома небажані. Кращим варіантом буде нижній полив, в піддон. Більш того, якщо застосовувати верхній полив, то при необережності вода може потрапити на бульбу, а точніше — на точку росту, що викличе її загнивання і загибель рослини.

З цієї ж причини не слід і обприскувати цикламен, особливо в період цвітіння. Але цикламену потрібна підвищена вологість … Як бути? Є різні способи зволожити повітря без обприскувань. Коротенько можу лише порадити обприскувати повітря навколо рослини, поставити горщик в піддон з вологим керамзитом або просто поставити поруч з ним ємкості з водою.

Якщо Ви тільки недавно стали щасливим володарем цієї рослини, то на 2-3 місяці про добрива забудьте, вони там в надлишку. В інший же час можна підгодовувати спеціальними добривами для квітучих рослин. При цьому перевагу слід віддавати рідким добривам, великий вміст мінеральних солей, що містяться в традиційному комплексному мінеральному добриві, дуже негативно позначається на рослині. Режим підгодівлі класичний — два рази на місяць, в період зростання і цвітіння.

Пересадка цикламену

Хоча досить часто радять пересаджувати цикламен після закінчення періоду спокою, спочатку краще утриматися від щорічних пересадок, а проводити їх лише при виникненні необхідності. Сама нагальна потреба виникає, коли горщик став малий для бульби, а відбувається це найчастіше раз на два роки, ось тоді і пересаджують.

При пересадці треба враховувати не тільки розмір бульби, а й її «національність». Якщо Ви володар Європейського цикламена, то його бульба повністю засипається землею, а Перська лише до половини (за образом і подобою гіппеаструмів, амарилісів, ноліни, птицемлечника хвостатого і ін.).

Для перського цикламена беріть горщик навіть кілька тісний, відстань від бульби до стінок горщика повинна бути мінімальною (2-3 сантиметри). Для європейського, можна і ширше, це обумовлено тим, що коріння перського ростуть строго вниз, а у європейського по всьому об’єму землі. Деякі маститі квітникарі радять частину коренів бульби європейського цикламена теж залишати на поверхні грунту.

Землю для пересадки краще купити готову, спеціально для цикламенів, але можна і скласти на основі землі для кактусів, додавши туди в рівних частинах торф і листовий перегній. Зрозуміло, необхідний дренаж. Рясно поливати після посадки не можна! Земля повинна бути тільки злегка вологою. А коли почнуть з’являтися перші паростки, полив можна поступово збільшувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *